Dil Seçimi
Bu Sayfayı Paylaşın:

Sarı Nokta Hastalığı


Sarı Nokta Hastalığı

Yaşa Bağlı Makula (Sarı Nokta) Hastalığı Nedir?

Retina tabakası gözümüzün arka kısmında yer alır ve görmemizi sağlayan esas dokudur. Makula (halk arasında ‘sarı nokta’ olarak bilinir) olarak isimlendirilen bölge asıl görme keskinliğinden sorumlu merkezdir. Bu alanın dışındaki retina ise çevresel görmeden sorumludur. İlerleyen yaşla birlikte makulanın altında yaşlılık pigmenti olarak da isimlendirilen bazı maddeler birikmeye başlar ve bunlar bu bölgenin normal çalışmasını bozarlar.

Yaşa Bağlı Makula (Sarı Nokta) Hastalığı Kimlerde Görülür ve Ne Gibi Şikayetlere Neden Olur?

Bu hastalık çoğunlukla 55 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Başlangıç şikayetleri genellikle görmede azalma, insanların yüzlerini tanıyamama, okumada ve uzağı görmede zorlanma ve cisimleri çarpık görmedir. Hastalık yapısı gereği ilerleyicidir ve yakından takip edilmesi gereklidir.

Sarı Nokta Hastalığı Risk Faktörleri Nelerdir?

Hastalık için en önemli risk faktörleri; yaş, ırk, genetik ve sigaradır. Bunlar içinde kontrol edilebilen tek faktör sigaradır. Bu nedenle ailesinde bu tür hastalık bulunan veya halihazırda hastalığı taşıyan bireylere sigarayı bırakmalarını öneririz.

Kaç Çeşit Yaşa Bağlı Makula (Sarı Nokta) Hastalığı Vardır ve Tedavileri Nelerdir?

Bu hastalık temel olarak ikiye ayrılır; kuru tip ve yaş tip. Kuru tip genellikle daha yavaş seyirli olup görmenin daha az etkilendiği türdür fakat zamanla yaş tipe dönüşerek görme kaybında ani bir azalmaya neden olabilir. Kuru tip hastalıkta yapılması gereken en önemli şey görme düzeyinin yakından takibi ve ilerleme açısından yüksek riskli hastalarda vitamin desteği tedavisidir. Görme keskinliği takibi çeşitli kartlar veya cihazlarla yapılabilir. Yaş tip makula hastalığı ise göze yapılan enjeksiyonlar ile tedavi edilir. Bu tedavi yöntemi nispeten yeni bir yöntem olup hastalığın tedavisinde çığır açmıştır.

Sarı Nokta Hastalığının İlerlemesini Engellemek İçin Hangi Vitaminleri Kullanmak Gerekir?

Vitamin tedavisinin kuru tipteki hastalığın yaş tipe dönüşme riskini yaklaşık % 30 civarında azalttığı yapılan çeşitli klinik çalışmalarla gösterilmiştir. Buradaki vitamin tek tür olmayıp çeşitli vitamin ve minerallerin karışımı şeklindedir. Bu preparatlar genelde piyasada hazır şekilde bulunurlar. Ticari isimlerini vermek gerek etik gerekse kanuni açıdan uygun olmadığı için konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi doktorunuzdan talep etmenizi öneririz. Ayrıca bu tip hastalığa sahip hastalarımıza sigarayı bırakmalarını, bol miktarda taze sebze ve meyve tüketmelerini, güneş gözlüğü kullanmalarını ve kan basınçlarını kontrol altına almalarını öneriyoruz. Burada unutulmaması gereken diğer bir nokta ise görme keskinliğinin yakından takip edilmesi ve ani bir azalma görülmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulmasıdır. Hastalığın yaş tipe dönüşmesi durumunda tedaviye ne kadar erken başlanırsa başarılı sonuç alma şansı o kadar yüksektir.

Yaş Tip Hastalıkta Tedavi Stratejisi Nasıldır?

Eğer hastalık yaş tipteyse veya yaş tipe dönüşmüşse tedavi göz içinde yapılacak enjeksiyonlardır. İlk duyduklarında bu durum hastalarda bir rahatsızlık hissi uyandırsa da ilk enjeksiyondan sonra uyum düzeyi gayet yüksektir. Buradaki asıl sorun tedavinin etkisinin geçici olması ve düzenli aralıklarla tekrarlanmasının gerekmesidir.

Medivia Web ve Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur.
Oluşturma Tarihi: 06.10.2022 02:30
Son Güncelleme: 26.10.2022 12:46
Doktorlarımıza Danışın
✓ Valid
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.)
Arama
Yükleniyor...