Dil Seçimi
Bu Sayfayı Paylaşın:

Uyku Apnesi


Uyku Apnesi


Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi, gece uyku sırasında üst solunum yolunun kapanması, dolayısıyla akciğerlere hava gitmemesiyle görülen, nefes durmalarından kaynaklanan bir hastalıktır. Uyku kalitesini bozduğu için ilk belirtisi horlamadır. Bu horlama normal horlamalardan farklı olarak kesintili, arada sessizliklerin olduğu ve daha sonra kükrer şekilde tekrar başlayan horlama şeklindedir.

– Horlama ve uyku apnesi nedir?

Horlamayı, uykuda solunum sırasında ağız içindeki yumuşak dokuların titreşimiyle oluşan gürültülü, rahatsız edici bir ses olarak tanımlayabiliriz. Horlama konusundaki en önemli ayrım horlamanın ne zaman sağlık problemlerine yol açtığının tespitidir. Eğer uyku sırasında horlayan kişinin nefes durmaları oluyorsa ve bu soluksuz kalınan süre 10 saniyeden fazla ise bu durumda uyku apnesi dediğimiz ciddi sonuçlar doğurabilecek bir hastalıktan söz etmemiz gerekir.

Uyku Apnesi Türleri Nelerdir?

Uyku apnesi, santral ve obstrüktif olmak üzere iki grupta inceleniyor. Santral apnede beyindeki solunum merkezinden gelen uyarıda kesilme olmasına bağlı olarak solunum yolları uyarılmıyor ve solunumda durma oluyor. Obstrüktif türde ise üst solunum yollarının herhangi bir yerindeki darlığa bağlı olarak solunum kesintiye uğruyor.


Uyku Apnesi Ne Tür Sorunlara Yol Açar?

Apne hastalarında bilişsel fonksiyonlar azaldığı için, dikkat de azalıyor. Bu nedenle söz konusu hastaların uzun süre dikkat gerektiren işleri varsa bu durum hem kendileri hem de çevredekiler için tehlike yaratabiliyor. Apne hastalarında diyabet, tansiyon, inme ve kalp krizi gibi rahatsızlıkların görülme riski de daha fazla olabiliyor.

Uyku Apnesi Kimlerde Görülür?

Horlama ve uyku apnesi daha çok erkeklerde ve menopoz sonrası kadınlarda görülüyor. Yaşla birlikte görülme sıklığı artıyor. Fiziksel yapıyla da yakından ilgili oluyor. Örneğin şişman, kısa boylu ve kısa boyunlu kişilerde daha sık görülüyor.

Uyku Apnesi Tanısı Nasıl Konur?

Horlayan kişilerin ilk olarak bir kulak burun boğaz uzmanına başvurması gerekiyor. Çünkü bu hastalık grubunda, üst solunum yollarında burun ucundan gırtlak girişine kadar olan bölümün bir yerinde darlık söz konusu oluyor. Bu bölgeyi saptamak için muayene yöntemleri kullanılıyor.

Horlama ve Uyku Apnesi Olan Hastalarda En Sık Rastlanan Şikayetler Nelerdir?

  • Gece yüksek sesle horlama ve nefes durmalarının eşlik etmesi
  • Sabah baş ağrısıyla uyanma
  • Uyandığında kendini yorgun hissetme
  • Uykuda terleme ve aniden soluksuz kalıp uyanmalar
  • Gündüz uyuklamalar
  • Gündüz dalgınlık, konsantrasyon güçlüğü
  • Sık iş ve trafik kazası
  • Azalmış cinsel istek ve güç kaybı
  • Yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları

Tüm bunlar değerlendirildikten sonra uyku sırasında bizim için değerli olan parametrelerin ölçüldüğü uyku testinin yapılması işlemi gelir. Uyku laboratuvarı sonuçlarına göre kişinin horlamasının yaşamı için bir tehdit oluşturup oluşturmadığı anlaşılabilir ve tedavinin planlanması için birtakım değerlerden yararlanılır. Ayrıca hastanın öyküsünü uyku arkadaşından da dinlemek gerekir.

Polisomnografi (Uyku Testi)

Teşhis için uyku laboratuvarlarında yapılan uyku testi, horlamanın ve apnenin şiddeti, vücutta neden olduğu değişiklikler ve bozuklukları tespit etmek adına son derece önemlidir. Hastanın bir gece yatırılarak incelendiği bu test, tek kişilik odalarda ve teknisyenler tarafından ilgili kayıtlar yapılarak gerçekleştiriliyor.

Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?

Uyku apnesi polisomnografi sonucuna göre hafif, orta ve şiddetli olarak derecelendirilir ve tedavisi buna göre planlanır. Hafif uyku apnesi durumunda kilo verilmesi, alkol, sigara ve apne tetikleyici ilaçların bırakılması; pozisyonel uyku apnesi durumunda, sırtüstü yatmaktan kaçınılması şeklinde yaşam tarzı değişiklikleri ve genel önlemler yeterli olabilmektedir. Orta ve ağır şiddette uyku apnesinde ise uyku esnasında CPAP dediğimiz devamlı pozitif havayolu basınç cihazları kullanılmaktadır. Ayrıca havayolunda darlık yaratan patolojik durumlar cerrahi olarak düzeltilir.

Dr. Öğr. Üyesi Önder Kuzu
Nöroloji
Medivia Hospital
Oluşturma Tarihi: 04.10.2022 02:45
Son Güncelleme: 06.10.2022 01:51
Doktorlarımıza Danışın
✓ Valid
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.)
Arama
Yükleniyor...