Dil Seçimi
Bu Sayfayı Paylaşın:

Obezite


Kurumumuzun tüm branşlarda SGK anlaşması bulunmaktadır.

Obezite tedavisi yapılmadan önce hastaların sağlık durumları tam olarak kontrol edilmedir. Hastalar, detaylı bir tetkik dönemini atlattıktan sonra tedavinin nasıl yapılacağına doktorlar tarafından karar verilir. Bazı hastalar diyet ve spor ile bu sorundan kurtulurken bazı hastalar için cerrahi tedavi gerekebilir. Hangi yöntemin uygulanacağına, hastanın bel çevresi ölçümü ve vücut kitle indeksi faktörleri de etki eder.

Obezite tedavisinde amaç, gerçekçi bir vücut ağırlığı kaybı hedeflenerek, obeziteye ilişkin morbidite ve mortalite risklerini azaltmak, bireye doğru beslenme alışkanlığı kazandırmak ve yaşam kalitesini yükseltmektir.

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)

Tüp mide ameliyatı, obezite problemi yaşayan kişilerin kilo vermesini sağlayan güvenli ve etkili bir yöntemdir. İşlem geri kalanı bir tüp şeklinde kalacak şekilde midenin yaklaşık yüzde 80'inin çıkarılmasını içerir. Cerrahi olarak çıkartılan midenin büyük bir kısmı sayesinde, hastaların tükettiği besin miktarı sınırlanır. Bunun yanında midenin alınan kısmı açlık hormonunun üretildiği bölgeyi içermektedir. Bu bölgenin alınması kilo kaybına yardımcı olan hormonal değişiklikleri tetikler ve kişinin daha az besin tüketerek daha uzun süre tok hissetmesini sağlar. Hormonal değişiklikler aynı zamanda yüksek tansiyon veya kalp hastalığı gibi obezite ile ilgili sağlık sorunlarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Gastrik Bypass Ameliyatı

Gastrik bypass ameliyatı obezite sorunu yaşayan kişilerin kilo vermelerine ve obeziteye bağlı sağlık sorunlarını iyileştirmelerine yardımcı olan cerrahi bir işlemdir. İşlem mide ve ince bağırsakta değişiklikler yaparak kişinin hem az yemesini hem de yediklerinin emiliminin azaltılmasını amaçlar.

Gastrik bypass ameliyatı kişi diyet ve egzersiz gibi yöntemler ile kilo vermeyi denemiş ancak başarılı olamamışsa ve obeziteye bağlı türlü sağlık problemleri varsa kalıcı bir çözüm sunabilir. Ancak obezite problemi yaşayan herkes için uygun bir yöntem değildir.

Mide Balonu

Mide balonu obezite tedavisinde gittikçe daha yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Bu yöntemde endoskopi aletiyle ağızdan mideye içi boş bir balon yerleştirilir. Ardından balon şişirilir. Mide içi balon, mide hacmini kaplayarak tokluk hissine ve bu sayede gıda alımında azalmaya yardımcı olur. Ancak diğer girişimsel yöntemlerden önemli bir farkı balonun belli bir süre (6 ay – 1 yıl) sonra çıkarılmasıdır. Hastalar bu süre içinde yapılarına göre, 25-30 kiloya kadar zayıflayabilir. Tedavi, diyet ve davranış yönetimi ile birleştirilmelidir.

Mide Botoksu

Mide botoksu, obezite tedavisinde kullanılan ameliyatsız yöntemlerden biridir. Uygulanan hastalarda oldukça yüz güldürücü sonuçlar verir. Botoks uygulamaları uzunca zaman cilt kırışıklıkları, göz hastalıkları, nörolojik hastalıklar gibi birçok alanda kullanılmıştır. Enjeksiyon yoluyla uygulanan ve bölgedeki elektriksel akımı durdurma esasına dayanan botoks, mideye uygulandığında ise midenin iştah ve açlık üzerinde etkili olan sinir ve kaslarını geçici olarak etkisiz hale getirir. Anesteziye gerek olmadan yapılan mide botoksu uygulanması ortalama 15-20 dakika sürer. Botoks uygulaması sonrasında, kişinin aç kalma süresi uzar ve kilo vermesi kolaylaşır.

Kilo verme girişimleri başarısızlıkla sonuçlanmış, obezite cerrahisi olacak kadar yüksek kilosu olmayan, diyetlerini destekleyici tedavi arayışında olan 18-65 yaş aralığındaki birçok kişi için oldukça idealdir.

Doktorlarımıza Danışın
✓ Valid
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.)
Arama
Yükleniyor...