Dil Seçimi
Bu Sayfayı Paylaşın:

En Yeni Depresyon Tedavisi TMS


En Yeni Depresyon Tedavisi TMS

Transkraniyal Manyetik Uyarım (TMU),psikiyatride ve nörolojik hastalıklarda kullanılan yeni bir tedavi yöntemidir. Beyindeki sinir hücrelerini uyaran zararsız bir prosedürdür.

Uygulama şekli şöyledir; işlem esnasında alın kısmına yakın kafa derisinin karşısına elektromanyetik coil yerleştirilir. İşlem esnasında herhangi bir ağrıya neden olmayan elektromanyetik dalgalar mizacımızı düzenleyen sinir hücrelerini uyarır.

Şu anda öncelikle önerilen tedavi alanları; Tedaviye Dirençli Depresyon, Şizofreni ve Obsesif Kompulsif Bozukluk ve Şizofreni ruhsal bozukluklarıdır. 

Nörolojide kullanım alanları; Konuşma Bozuklukları, Epilepsi, Parkinson, Bunama, Migren ve bazı felçlerde kullanılmaktadır. Otizm ve hiperaktivite'de kullanım ile ilgili bilimsel çalışmalar sürmektedir. 1985 yılından beri yapılan çalışmalarda hafif baş ağrısı dışında bir yan etkisine rastlanılmamıştır.

Beynin işlevsel olarak fonksiyonel MRI veya Kantitatif EEG ile görüntülenmesinden sonra uygun görülen alanın belirlenmesi ve o bölgeye uygulanması önerilir. Depresyonda genelde sol ön alın bölgesine coil yerleştirilir. Ritmik uyarılar verilir. 10-30 dakikalık seanslar halinde 10 seanstan az olmamak üzere uygulanır. Seansın süresi, hastanın bireysel ihtiyacına göre belirlenir. 10-30 dakika süre ile belirlenen sıklıkta, belirlenen frekans ve şiddette ritmik uygulama yapılır. Saçların temiz olması dışında bir ön hazırlığa gerek yoktur. TMU tedavisi ayaktan uygulanabilir, anestezi ya da analjezik gerektirmez. Çoğu kez hasta hafif baş ağrısı ve uyarım uygulanan yerde hafif bir rahatsızlık dışında herhangi bir olumsuz etki hissetmez.

Depresyon tedavi edilebilir bir hastalıktır. Fakat bazı insanlarda konuşma terapileri ve ilaçlar gibi standart tedaviler etkisiz kalabilmektedir. TMU standart tedaviler işe yaramadığında kullanılmaktadır.

Genel olarak TMS güvenlidir ve iyi tolere edilir. Tedavi seansları sonrası araç kullanabilirsiniz. Evinize aracınızla gidebilirsiniz. TMU uygulanmasında, dışarıdan güçlü ama kısa bir manyetik alan oluşturularak beyin aktivitesi değiştirilmekte ve tedavi etkisi oluşmaktadır.

TMU’nun gebelikte, emziren annelerde ve kalp hastalarında kullanılabilmesi, ilaç tedavisine bir üstünlüğü olarak dikkat çekmektedir. (Arch. Gec - Psychiatry. 1999; 56:300-311)

Dr. Öğr. Üyesi Önder Kuzu
Nöroloji
Medivia Hospital
Oluşturma Tarihi: 22.09.2022 09:04
Son Güncelleme: 06.10.2022 01:50
Doktorlarımıza Danışın
✓ Valid
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.)
Arama
Yükleniyor...