Dil Seçimi
Bu Sayfayı Paylaşın:

Hipofiz Adenomları


Hipofiz Adenomları

Beyinin bir uzantısı olan hipofiz bezinden kökenini alan tümörler, Hipofiz Adenomları olarak adlandırılırlar.

Hipofiz bezi vücudumuzun hormonal dengesi üzerinde etkilidir. Bu bezden köken alan tümörler, hormon salgılayan tipte ise salgıladığı hormon tipine göre hastalarda belirtiler ortaya çıkar. Çoğunlukla daha erken evrede fark edilebilirler.

Eğer prolaktin adı verilen hormonu salgılayan hücrelerden köken alıyorsa, hastalarda adet bozukluğu ve göğüslerden süt gelmesi söz konusu olur. Hasta adeta lohusalık dönemini yaşar. Eğer büyüme ile ilgili olan Growth Hormon (büyüme hormonu) salgılanıyorsa hastalarda Gigantism veya Akromegali denilen durum, dışarıdan gözle görülebilen ellerde, ayaklarda büyüme ortaya çıkar. Ancak bu durum hastaların iç organlarında da mevzu bahistir. Pankreastaki büyüme sonucu Şeker Hastalığı, kalpteki büyüme sonucu Kalp yetmezliği vb. ortaya çıkabilir. Bu nedenle bu hastalar bir an önce tedavi olması gerekmektedir. Yine kortizon hormonunun aşırı salgılanması sonucu Cushing hastalığı ortaya çıkabilir. Bu hastalarda aşırı kıllanma, yüksek tansiyon, immün sistemde zayıflık gibi bulgular vardır. Hormon salgılamayan tipleri ise daha geç evrede fark edilirler. Bunlar çoğunlukla görme sinirlerine baskı yaparak hastalarda görme bozukluklarına yol açar.

Hipofiz adenomlarından prolaktin ademonu çoğu zaman ameliyata gerek kalmaksızın ilaçla tedavi edilebilir. İlacı kullanamayan (yan etkilere bağlı), hemen hamile kalmak isteyen hastalarda ya da ilaç kullanımına rağmen tümörü büyüyen hastalarda cerrahi tedavi düşünülebilir. Akromegali veya Cushing hastalığında ise öncelikli tedavi seçeneği cerrahidir. Yıllar içinde gelişen teknoloji sonucu bu hastaların çoğunda kafatası açılmadan burundan girilerek Transsfenoidal yaklaşımla ya da endoskopik olarak bu tümörlerin çıkartılabilmesi mümkün olmuştur. Bugün için artık çok nadiren kafatası bu ameliyatlarda açılmaktadır. Bunun sonucu olarak, hastalar daha az riskli şekilde ameliyat olabilmekte ve erken taburcu olarak kısa dönemde günlük hayatlarına dönebilmektedirler.

Op. Dr. Ömer Nadir Koç
Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi
Medivia Hospital
Oluşturma Tarihi: 06.10.2022 02:33
Son Güncelleme: 25.10.2022 12:39
Doktorlarımıza Danışın
✓ Valid
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.)
Arama
Yükleniyor...