Dil Seçimi
Bu Sayfayı Paylaşın:

Yumurtalık (Over) Kistleri ve Tedavisi


Yumurtalık (Over) Kistleri ve Tedavisi

Yumurtalık kistleri; neredeyse her kadının yaşamı boyunca en az bir kez karşılaştığı sağlık sorunu. Çoğunlukla belirti vermiyor ve jinekolojik muayene esnasında tesadüfen saptanıyor, bu yüzden düzenli kontrol şart.

İçi su dolu balona benzeyen yapılara kist adı verilir. Vücudun herhangi bir dokusunda da görülebilen kistler çoğu zaman zararsızdır ve kendiliğinden kaybolabilir. Yumurtalıkta oluşan over kistlerinin büyüklüğü birkaç cm’den 30-40 cm’ye kadar değişkenlik gösterebilir. Genel olarak hormonal düzensizliklerden ve aşırı radyasyona maruz kalmaktan dolayı meydana gelebilir. Adet gören kadınların korkulu rüyası olan kistler idrar yolu şikâyetlerine, sindirim problemlerine, karın ağrılarına, adet düzensizliklerine, ilişkiye girerken ağrıya ve karında şişkinliğe neden olmaktadır. Bu şikayetleri taşıyan hastalar muayene olarak ve ultrason ile rahatlıkla kist olup olmadığını öğrenebilir.

Vakit kaybetmeden kontrol altına alınmalı

Bazı kist gelişimlerinde ameliyat önerilir. Tabii ameliyata; kistin cinsi, boyutu, hastanın yaş ve hikayesi gibi pek çok faktöre göre karar verilir. Hastaların birçoğunda sadece kasık ağrısı şikayeti bulunur. Yumurtalık kistlerine bağlı kasık ağrısı genellikle çok şiddetli değildir. Oturmak, dizleri karna çekmek gibi karın içerisini sıkıştıran hareketlerde ağrı birden hissedilir. Ancak kistte yırtılma (rüptür) veya kendi etrafında dönme (torsiyon) meydana gelirse bu durumda aniden başlayan şiddetli kasık ve karın ağrısı, bulantı, kusma, bayılma gibi şikayetler meydana gelebilir. Yumurtalık kistinin tanısının konmasında nadiren de olsa ultrasonografinin dışında bazen bilgisayarlı tomografi (BT),manyetik rezonans (MRI) ve kanda tümör belirteçleri (tümör markerları) incelenerek tedavi için bir karara varılır. Tümör belirteçlerinin yüksekliği ve diğer görüntüleme bulgularındaki kötü huylu olma olasılığının yüksek olması durumunda kistin tedavisi için operasyona karar verilmektedir.

Over Kistlerine Laparoskopik Yaklaşım

Laparoskopik cerrahi diğer jinekolojik problemlerde de olduğu gibi teknolojiyi yakından takip eden ve bu işin eğitimini almış olan uzmanlar tarafından başarı ile uygulanmaktadır. Laparoskopi iyileşme süresini kısaltması, iş ve sosyal yaşama daha hızlı dönüş imkanı tanıması gibi özelliklerinin yanı sıra; karın içi yapışıklıklara daha az sebep olmasından dolayı özellikle çocuğu olmayan hastalar için önem kazanmaktadır. Ayrıca laparoskopik cerrahi sırasında endoskop sayesinde ameliyat bölgesinin daha fazla büyütülebilmesi, ameliyatın daha dikkatli ve ayrıntılı yapılabilmesine de fırsat vermektedir. Vücuttaki kesiler daha az olduğu için ameliyat izi gibi kozmetik sonuçlar açısından da avantajlıdır. Ayrıca bazı ameliyatlardan sonra rastlanabilen fıtık ve enfeksiyon gibi riskler de çok daha azdır. Yumurtalık kistleri önlenebilecek bir durum değildir fakat düzenli yaptıracağımız kadın doğum muayenesi ile riskli durumlarla karşı karşıya kalmaktan korunmuş oluruz.

Medivia Web ve Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur.
Oluşturma Tarihi: 06.10.2022 01:45
Son Güncelleme: 06.10.2022 01:45
Doktorlarımıza Danışın
✓ Valid
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.)
Arama
Yükleniyor...