Dil Seçimi
Bu Sayfayı Paylaşın:

Miyom nedir? Miyom Belirtileri Nelerdir?


Miyom nedir? Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyom, rahimdeki düz kas hücrelerinden köken alan iyi huylu kas tümörleridir. Kadınların kasığında veya leğen kemiği bölgesinde oldukça sık görülen bir büyüme tipidir. Birçok kadının çok sık karşılaştığı kadın hastalıklarından birisi olarak görülse de büyük bir çoğunluğunun bundan haberi olmaz. Çünkü miyomlar çok fazla bir belirti vermez veya sorun teşkil etmez. Ancak kadınların bazılarında miyomlar büyük yumrular şeklinde kendini gösterip sayı ve yerleşimlerinden dolayı sorun yaratabilir. Bu tür anormal büyümelerde miyomlar bir doktor tarafından görülmeli ve tedavi edilmelidir.

Miyomlar genellikle 30 ile 40 yaşları arasındaki, yani çocuk doğurma çağındaki kadınlarda görülür; ancak herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilirler.
Miyomların kesin nedeni bilinmemekle beraber östrojenin (kadınlık hormonu), miyomların büyümesine yol açtığı düşünülmektedir. Gebelik sırasında, salınan östrojen miktarı arttığından miyomlar bu dönemde büyür. Menopozla birlikte hormon düzeylerinin azalmasına bağlı olarak boyutlarında küçülme izlenmektedir. Ailesinde özellikle annesi, kız kardeşi veya anneannesinde miyom olan kişilerde miyom gelişme olasılığı fazladır. Obez ve doğum yapmayan hastalarda daha sık izlenirler.

Gebelikte, boyutları artıp ağrıya neden olmanın yanında, büyük boyutlardaki ve rahim kavite boşluğuna bası yapan subseröz miyomlar kısırlık, düşük, tekrarlayan gebelik kaybı, erken doğum tehdidine neden olmaktadırlar.

Genellikle çok yavaş büyüyen miyomlar, gebelik döneminde veya östrojen içeren hormon tedavisi gibi kandaki östrojen değerinin çok yüksek olduğu durumlarda hızla büyüyebilir. Birçok miyom hiçbir bulgu vermez ve jinekolojik muayeneler esnasında tesadüfen saptanır. Miyomların yol açtığı yakınmalar; miyomların büyüklüğü, yerleşim yeri ve sayısına göre değişir. Ancak en sık yol açtığı yakınmalar: Kasık ve karın ağrısı, kasıkta ve karında dolgunluk ve basınç hissi, cinsel ilişki sırasında ağrıdır. Bir diğer sık görülen yakınma ise düzensiz, uzun, şiddetli kanama ve bunun yol açtığı anemidir. Çoğu zaman hastalar kanamaların normal olduğunu düşünüp adaptasyon geliştirdiklerinden karşımıza derin anemi, erken yorulma vb. şikayetler ile başvurmaktadırlar. Rahim ve rahim duvarında gelişen miyomlar oluşan embriyoların tutunmasına engel olarak kısırlığa ve düşüklere neden olabilir. Boyutu büyük olan miyomlar ise ön taraftan idrar kesesine bası yaparak sık sık idrara gitme ihtiyacına arka taraftan bağırsaklara bası yaparak kabızlık ve hemoroitlere sebep olabilir. Doğru bir tanı için bir uzman tarafından pelvik muayene yapılması gerekir. Bu muayene rahminizin durumunu, büyüklüğünü ve şeklini kontrol etmek için kullanılır. Çok tipik bir ultrasonografik görüntüsü olan miyomların çok az bir kısmında (MR) manyetik rezonans ile ileri bir görüntüleme yapma ihtiyacı duyulabilir.

Miyomlar Kısırlığa Yol Açar Mı?

Rahim içinde bulunan miyomlar infertiliteye (kısırlığa) neden olabilir. Çocuk sahibi olamayan vakaların yüzde 2-3'ünde infertilite nedeni miyomlardır. Miyomlar endometriumda değişikliklere neden olarak döllenen yumurtanın rahime tutunmasını engelleyebilir. Bunun ötesinde fallop tüplerine (yumurtalık kanallarına) baskı yaparak spermin yumurtaya erişmesini ve döllenmeyi engeller. Miyomlar çıkartıldıktan sonra elde edilen gebelik oranları; hasta yaşı ve gebeliğe engel olan diğer nedenlerin bulunmasına bağlı olmakla beraber genellikle yüksektir.

Miyom tedavisi nasıl olur?

Tedavide hastanın yaşı, semptomların varlığı ve şiddeti, miyom boyutu ve yerleşim yeri belirleyici olup gözlemsel, medikal ve cerrahi (açık, histeroskopik, laparoskopik) tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.

Rahimdeki miyomu küçük olan ve herhangi bir şikâyeti olmayan hastalarda 3-6 ay aralarla takip önerilir. Aşırı kanaması olanlarda, bası şikâyetleri olanlarda ya da miyomu kısa süre içinde büyüyenlerde ameliyat düşünülebilir. Bazen sadece miyomu alırken (miyomektomi) bazen miyomla birlikte rahmin alınması (histerektomi) gerekebilir. Miyom ameliyatı şekli hastanın yaşına, çocuk isteğine ve miyomun bulunduğu yere göre değişir. Rahim içindeki miyomlar (submüköz miyom) histeroskopi dediğimiz alttan yapılan kapalı ameliyat tekniği ile kesi olmadan çıkarılır. Rahim duvarındaki miyomlar ise açık ameliyat ya da laparoskopi dediğimiz kapalı ameliyatlarla çıkarılabilir.

Kapalı Miyom Cerrahisinin Avantajları

Kapalı rahim ameliyatı (histerektomi), karın veya göbek çevresinde açılan küçük çaplı deliklerden içeriye optik aletlerin gönderilerek iç organların ve rahmin izlenmesi aracılığıyla yapılan tıbbı işlemdir.

Bu ameliyatın güvenli bir şekilde yapılabilmesi için operasyonu yapacak olan doktorun alanında uzman, eğitimli ve tecrübeli olması çok önemlidir. Bu yöntem ile yapılan ameliyatlar iç organlara ve dokulara minimum hasar vermekte olup koruyucu ve tercih edilen cerrahi bir işlemdir.

Rahim ameliyatında laparoskopi yönteminin tercih edilmesinin birçok nedeni vardır. Bunlar arasında rahim ve karın içi organların büyütülerek gözlemlenebilmesi sayesinde cerraha çok daha fazla hakimiyet imkanı sağlaması, operasyonda karın açılmadığı için enfeksiyon riski ve karındaki yapışıklık olasılığının düşük olması, karın ve göbek çevresi kesilmediği için operasyon sonrası izin kalmaması ve karın fıtıklarına neden olmaması, hastanın ağrısının az olması ve çok hızlı normal hayatına dönebilmesi yer alır.

Miyomlar kadınlarda çok nadir sorun teşkil etmekle birlikte genellikle tedavi gerektirmez. Yalnızca bazı durumlarda kadınlarda görülen ağrılar ve belirtiler tedaviyi gerektirir. Bunlar; iki adet dönemi arası görülen kanamalar, sancılı ve ağır geçen adetler, yumurtalık tümörü gibi diğer tümörlerin ayrımının yapılamadığı durumlar, miyomlardaki hızlı büyümeler, kasık ağrıları ve kısırlıktır.

Miyomların nadiren ilaç veya genelde tıbbi müdahale ile tedavisi yapılabilir. Ancak hangi tedavinin ve hangi ilaçların kullanılacağı konusunda doktor muayenesi büyük önem taşır. Bu nedenle miyom belirtilerine sahip hastaların ihmal etmeden mutlaka bir doktora görünmeleri, kendilerine en uygun tedavi seçeneği hakkında bilgi almaları gerekir.

Medivia Web ve Yayın Kurulu tarafından oluşturulmuştur.
Oluşturma Tarihi: 06.10.2022 01:48
Son Güncelleme: 06.10.2022 01:52
Doktorlarımıza Danışın
✓ Valid
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.)
Arama
Yükleniyor...