Dil Seçimi
Bu Sayfayı Paylaşın:

Hemoroid Tedavisinde Lazer Yöntemi


Hemoroid Tedavisinde Lazer Yöntemi

Yanlış beslenme biçimi ve hareketsiz bir yaşamın sebep olduğu hemoroid, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyen ciddi ağrı ve acılara neden olan bir hastalıktır.

Halk arasında basur olarak anılan hemoroide, türüne ve yapısına göre tedavi yöntemi uygulanır. Peki hemoroid nasıl tedavi edilir? Hemoroid tedavisinde lazer yöntemi etkili bir tedavi şekli midir?

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Nüfusun yüzde 80’i hayatında en az bir kez hemoroid hastalığının acılı sonuçlarını çekmiştir. Sağlıklı hemoroidler bir damar yumağı oluşturarak makatın tam olarak kapanmasına yardımcı olurlar. Normalde herkeste bulunan ve ciddi görevleri olan yapılardır. Makat öncelikle içteki kapatıcı kas ile kapatılır. Diğer bir deyişle sızdırmaz hale getirilir. Kas üzerindeki hemoroid yastıkçığı gaz, mukus ve sulu dışkının bağırsak içinde tutulmasını sağlar. Anal kanal içindeki cilt dokusu (anoderm) duyarlılığıyla sıvı tutma kabiliyetine yardımcı olur. Yaşamı boyunca insanların pek çoğunda bu yastıkçıklarda büyüme olduğu ya da bunların söndüğü görülür.

Hemoroid hastalığı denildiğinde bu bölgede makat iç kısımda normalde bulunan yastıkçıkların büyüdüğünü ve şikayetlere yol açtığını anlarız. Bu durum genellikle rahatsız edicidir. Kaşıntı, yanma yapar, ağrı ve kanamalara yol açabilir. Hafif hemoroidal hastalık durumlarında basit hijyenik önlemler, diyet alışkanlıklarının düzenlenmesi, sıcak su tatbiki ile şikayetler belirgin olarak gerileyebilir. İleri hemoroidal hastalık durumlarında ise kendi kendinize uygulayacağınız bu yöntemler iyileşme sağlamakta yetersiz kalabilir. Hemoroid de dahil olmak üzere çoğu makat hastalıklarında hastalar konuşmaktan ve hekime gitmekten çekinirler. Ancak kan görüldüğü zaman doktora giderler. Bu da hastalığın ilerlemesine neden olabilir.

Hemoroid Tedavisinde En Etkili Yöntem Hangisi?

Hemoroidlerin tedavisi hastalığın evrelerine göre belirlenir. Hemoroidler 4 evreye ayrılır. Başlangıç evresinde (birinci derece ve ikinci derece) ilaçla tedavi ve yukarıda anlattığımız yöntemler yeterli olabilir. İleri evreler çoğunlukla müdahale gerektirir. Bu durumda hastaya en az zarar veren, mümkün olduğunca çabuk günlük yaşama döndürebilen, iyileşme döneminde hastada ciddi bir rahatsızlık yaratmayan bir teknik seçilmelidir. Bu amaçla düşünüldüğünde Lazer Hemoroid Tedavisi yöntemi bu alandaki boşlukları dolduracak gibi duruyor.

Lazerle Hemoroid Tedavisinde Başarılı Sonuçlar

Bu yöntem; bağırsak temizliği yapılmasına gerek olmadan ortalama 15-20 dakikalık bir işlemle, problem yaratan hemoroid yastıkçıklarının içine bu iş için özel tasarlanmış lazer propları ile girilerek derin tabakalardaki damarsal yapıların dağlanması tekniğine dayanır. Bu şekilde hemoroidal hastalık birkaç hafta içinde küçülür ve şikayetler azalarak hastalık düzelir. İşlem sonrası hasta aynı gün taburcu olabilir ve daha ilk dışkılamada şikayetlerinin hafiflediğini hisseder. Lazer hemoroidoplasti bağırsak mukozası ve anüs etrafındaki kas yapılarda yüksek derecede koruma sağlar. Mukoza altına uygulanan kontrollü lazer enerjisi hemoroidal büzüşmeye ve yeni bağ dokusu oluşmasına yardımcı olur. Bu, aynı zamanda sarkma oluşmasını veya tekrarlamasını da engeller. Geleneksel cerrahi yöntemlerden farklı olarak kesi yapılmadığından veya dikiş atılmadığından iyileşme süreci daha iyi sonuç vermektedir. Hasta bu girişim sonrasında daha az ağrı hisseder ve normal aktivitelerine daha kısa sürede dönebilir.

Op. Dr. Tayfur Aksu
Genel Cerrahi
Medivia Hospital
Oluşturma Tarihi: 06.10.2022 01:45
Son Güncelleme: 10.10.2022 03:26
Doktorlarımıza Danışın
✓ Valid
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.)
Arama
Yükleniyor...